Символіка району

Рішенням ІV сесії Борівської районної ради XXIV скликання від 29.10.2002 року «Про затвердження символіки Борівського району» були затверджені герб і прапор Борівського району та положення про них

Положення «Про герб Борівського району»:

 1. Герб – це символ, офіційна емблема району, в якому відображаються його історія, особливості та традиції.
2. Герб району являє собою геральдичний щит, розділений на три поля. На правому червоному полі зображено стилізований сагайдак з вкладеними в нього стрілами, поруч лук і козацька шабля, зверху дата «1664». На жовтому лівому верхньому полі стилізоване зображення зеленого соснового бору, на лівому нижньому зеленому полі – пшеничний колос. Праве і ліве поля розділяє блакитна смуга, ліве поле ділить навпіл вузька блакитна смужка. Щит обрамлений дубовими і сосновими гілками, перевитими синьою стрічкою. Зверху щита кетяг калини. Пропорції герба – висота до ширини 8:7, заокруглені частини герба являють собою ¼ кола з радіусом рівним 1/8 висоти герба.
3. Еталонний зразок герба знаходиться в Борівській районній раді.
4. Герб району може:
– розміщуватися на будинках та в приміщеннях районної ради, районної державної адміністрації, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування;
– зображатися на бланках ділових паперів районної ради, районної державної адміністрації, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування.
5. Герб району може розташовуватися на архітектурних спорудах й використовуватися в святкових оформленнях, при виготовленні друкованої та рекламно-сувенірної продукції, зображатися на бланках ділових паперів підприємств, закладів, організацій.
6. Використання зображення герба здійснюється за умови отримання дозволу, який видається головою районної ради. Дозвіл або письмова відмова з зазначенням її причини видається протягом одного місяця з моменту подання заяви. Термін дії дозволу 1 рік. Після закінчення терміну дії необхідно отримати дозвіл на наступний період.
У дозволі визначається комерційна або некомерційна мета використання зображення герба. У разі визначення мети як  комерційної заявник зобов’язується сплачувати збір за використання місцевої символіки у розмірі, визначеному місцевою радою за місцем юридичної адреси заявника. Дозвіл видається на один або декілька видів продукції (робіт, послуг). Збір за право використання символіки Борівського району справляється з повного обсягу продукції (робіт, послуг) зазначеного виду.

Опис герба Борівського району
1. Герб являє собою геральдичний (новофранцузький), розділений на три поля, зі стилізованими зображеннями сагайдака з луком і стрілами та козацької шаблі, соснового бору і золотого колоса.
Щити обрамлений дубовими і сосновими гілками, перевитими синьою стрічкою. Зверху щита кетяг калини.
2. На паперовому червоному полі зображено стилізований сагайдак з вкладеними в нього стрілами, поруч лук і козацька шабля. Це символи козацького минулого Борівщини та її прикордонного положення в часи заселення.
Лук і  стріли показують, що Борівщина в другій половині XVII ст. входила до складу Харківського слобідського полку і була його прикордонним форпостом, бо натягнутий лук із вставленою стрілою є першим гербом цього полку в той час, коли Борівщина належала до нього. Стріли, вкладені в сагайдак, характеризують не тільки сьогоднішнє мирне життя, але й пам’ять про воєнні традиції і звитяги земляків як у далекі часи, так і в близькому минулому. З другого боку – це символ того, що наш край, як і раніше, готовий боронити свою незалежність і волю. Червоний колір поля – традиційний колір українського козацтва й, зокрема, колір прапора (малиновий) Ізюмського слобідського козацького полку, складовою частиною якого була в XVII-XVIII століттях Борівщина. Зверху дата «1664», бо першим писемно зафіксованим поселенням на території сучасної Борівщини був Борівський (Боровенський) Різдво-Богородицький монастир заснований у 1664 році монахом Манасією у місці впадіння річки Борової в Оскіл. Взагалі, це перше поселення на лівобережжі Оскола в межах України. Цей монастир мав дерев’яне фортечне укріплення з баштами. Від монастиря та хуторів, які йому належали, і ведуть походження сучасне селище Борова та село Чернещина, які в свій час мали однакову назву – хутір Боровий. Територія, де знаходився Борівський монастир, тепер затоплена водосховищем, а на місці монастирського маєтку на початку 3-го тисячоліття збудований у стилі українського козацького бароко Чернещинський Свято-Миколаївський православний храм, який став окрасою сучасної Борівщини.
Таким чином, дата «1664» засвідчує час заснування першого поселення на Борівщині – Борівського монастиря.
3. На жовтому (золотому) лівому верхньому полі стилізоване зображення зеленого соснового бору, бо на лівому березі Оскола широкою смугою тягнуться через увесь район вічнозелені соснові ліси. Сама назва «Борова» свідчить, що виникла вона від соснових борів, які як тепер, так і далекому минулому були невід’ємним ландшафтним атрибутом лівобережжя Оскола в межах сучасної Борівщини.
Жовтий колір поля пояснюється тим, що Борівщина знаходиться в степовій зоні.
4. На третьому (лівому нижньому) зеленому полі зображено пшеничний колос як символ хліборобства – основної галузі господарства нашого чисто сільськогосподарського району. Означає достигле пшеничне поле, хліборобство, зерно, достаток і добробут. Зелений колі поля – це колір герба Харківщини; символізує ліси Борівщини, крім того – надію, радість, достаток, а також чисту екологію нашого краю.
5. Праве і ліве поля розділяє блакитна смуга, яка символізую річку Оскіл та Червонооскільське водосховище, що навпіл ділять Борівський район.
Червонооскільське водосховище – найбільша водойма Харківської області; його центральна, найбільша частина лежить саме в Борівському районі.
Оскіл ділить Харківщину на дві природні зони: правий берег – лісостеп, лівий – степ. На цьому гербі ліве нижнє поле саме і символізує степ.
6. Ліве поле ділить навпіл (на верхнє і нижнє поля) вузька блакитна смужка, яка з’єднується з широкою центральною блакитною смугою. Вузька блакитна смужка символізує, з одного боку, чисельні притоки Оскола, невеликі річки, що впадають в нього в межах Борівщини. З іншого боку, це символ річки Борової, притоки Оскола, на якій виникло селище Борова та села Шийківка, Чернещина й ін.
7. Дубові і сонові гілки, які обрамляють щит, символізують листяні ліси правобережжя Оскола та соснові – лівобережжя.
8. Витки стрічки навколо дубових і соснових гілок символізують кількість сільрад Борівського району, а число листків – кількість населених пунктів.
9. Кетяг калини – символ того, що корінним населенням Борівщини здавна є українці. До того ж калина символізує один з найдавніших населених пунктів району – село Калинове.
10. Пропорції герба – висота до ширини 8:7, заокруглені частини герба являють собою ¼ кола з радіусом окружності, рівним 1/8 висоти герба.

Положення «Про прапор Борівського району»:

1. Прапор Борівського району є символом, що відображає історію і традиції району.
2. Прапор району являє собою прямокутне полотнище (відношення ширини до довжини 2:3), яке складається з трьох повздовжних смуг, що співвідносяться між собою як 2:5, 1:5 і 2:5 і мають відповідно такі кольори: малиновий, лазуровий, жовтий. Прапор району двосторонній. Навершшя древка являє собою металевий конус, висотою рівною 1/10 ширини прапора, основа конусу – дорівнює 2 м діаметрам древка, закріплюється на циліндричній основі висотою рівною 1/20 ширини прапора. Колір металу, з якого виготовляється наверршя, срібний.
3. Еталонний зразок прапора району зберігається в кабінеті голови районної ради.
4. Прапор району піднімається:
– на будинках, де проходять сесія районної ради, у сесійній залі на весь період сесій;
– на будинку районної ради, районної державної адміністрації постійно.
5. Прапор району може підніматися:
– на будинках місцевого самоврядування, виконавчої влади, закладів, організацій, підприємств району в дні державних і місцевих свят, прийомі офіційних делегацій, на спортивних змаганнях. Зображення прапора Борівського району може бути використане при виготовленні друкованої та рекламно-сувенірної продукції.
6. Використання зображення прапора здійснюється за умови отримання дозволу, який видається головою районної ради. Дозвіл або письмова відмова з зазначенням її причини видається протягом одного місяця з моменту подання заяви. Термін дії дозволу 1 рік. Після закінчення терміну дії необхідно отримати дозвіл на наступний період. У дозволі визначається комерційна або некомерційна мета використання зображення прапора. У разі визначення мети як  комерційної заявник зобов’язується сплачувати збір за використання місцевої символіки у розмірі, визначеному місцевою радою за місцем юридичної адреси заявника.
7. Прапор району при одночасному піднятті з державним прапором України не повинен перевищувати його за параметрами.

Опис прапора Борівського району:

1. Прапор являє собою прямокутне полотнище (відношення ширини до довжини 2:3), яке складається з трьох повздовжних смуг, що співвідносяться між собою як: 2:5, 1:5, та 2:5 і мають відповідно такі кольори: малиновий, лазуровий, жовтий.
2. Малиновий колір символізує козацькі часи, в які відбулося заселення Борівщини, належність її в свій час до Ізюмського слобідського полку та те, що район входить до Харківської області, яка має малиновий прапор.
3. Лазурова смуга символізує Червонооскільське водосховище, яке навпіл перетинає Борівський район, та чисельні річки і ставки краю. Оскіл ніби поєднує минуле з сьогоденням та майбутнім. Це засвідчує переплетіння, взаємозв’язок поколінь та епох.
4. Жовтий колір – це символ пшеничного поля, степу й достатку. Символізує сьогодення та щасливе майбутнє.
5. Прапор району двосторонній. Навершя древка являє собою металевий конус срібного кольору.