Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами під гаслом: «Наша земля! Наш дім! Наше майбутнє!»

Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами під гаслом: «Наша земля! Наш дім! Наше майбутнє!» 13 червня 2019

     Щорічно 17 червня у світі відзначається Всесвітній день боротьби із опустелюванням та посухами. Він був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 р. Тоді ж була прийнята і Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням. Цього рогу він проходитиме під гаслом «Безкоштовної їжі не буває! Інвестуй у здорові ґрунти».

     Державам запропоновано присвятити цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва у боротьбі з опустелюванням і наслідками посух.

     Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища у посушливих, напівпосушливих і сухих районах у результаті дії різних факторів, включаючи зміну клімату і діяльність людини.

     Деградація земель та опустелювання вже давно набули глобального виміру та є одними з найбільших викликів для сталого розвитку людства, спричиняючи серйозні проблеми як екологічного, так і соціально-економічного характеру, включаючи голод та вимушену міграцію населення.

     Щорічно людство продовжує втрачати 12 мільйонів гектарів земель та 75 мільярдів тон родючих ґрунтів, на яких можна було б отримувати 20 млн. тон зерна. Від опустелювання деградації земель та посух безпосередньо страждають близько 1,5 мільярдів людей, а від нестачі води - до 40% населення земної кулі. Щохвилини у світі деградує 10га ґрунтів; опустелювання зазнають 23га земель; емісія вуглецю підвищується на 6150 тон; від голоду вмирає 16 людей, з яких 12 дітей. Згадані проблеми є надзвичайно гострими в Україні.

     Водною та вітровою ерозією уражені близько 57 відсотків території країни; понад 12 відсотків земель страждають від  підтоплення.

     За різними критеріями забрудненими є близько 20 відсотків українських земель. Щороку фіксується майже 23 тис. випадків зсувів. Внаслідок абразії руйнується до 60 відсотків узбережжя Азовського і Чорного морів та 41 відсоток берегової лінії дніпровських водосховищ. Більш як 150 тис. гектарів земель порушені внаслідок гірничодобувної та інших видів діяльності. Кількість підземних і поверхневих карстопроявів становить близько 27 тисяч.

     Проблема деградації земель в Україні є актуальною та гострою. До деградаційних процесів характерних для нашої країни можна віднести ерозію, забруднення, підтоплення територій, зсуви ґрунту. Суховії, посухи та пилові бурі є характерними для степової зони України. Вони є найбільш небезпечними для сільського господарства країни і нерідко негативно впливають на здоров’я людей. Харківська область знаходиться в межах лісостепової та степової зони, тому боротьба с опустелюванням для нашого регіону має велике значення.

    До найбільш ефективних заходів щодо боротьби с опустелюванням слід віднести:

  • збільшення лісистості;
  • розробка проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни;
  • встановлення водоохоронних зон та прибережних захисних смуг;
  • заходи по збереженню та відтворенню родючості ґрунтів.

      Згідно Головного закону України – Конституції, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це обумовлено винятковим значенням землі, яка є головною матеріальною основою довкілля, необхідним засобом формування, розвитку і поширення рослинності, існуючих водних об’єктів, є  основою територіальної цілісності держави та основою сільського, лісового виробництва.

     Тому боротьба з опустелюванням повинна бути невід’ємною частиною комплексного розвитку земельних ресурсів в інтересах їх стійкого розвитку для запобігання та скорочення деградації земель та відновлення потерпілих від опустелювання земель.