Відбулося свято - Проводи зими

Відбулося свято - Проводи зими 27 лютого 2017

 

Як на Масниці,
З печі млинці летіли!
З запалу, з жару, з печі,
Всі рум’яні, гарячі!
Масниця, частуй!
Всім млинців подавай!
З запалу, з жару – розбирайте!
Похвалити не забувайте!

     Масниця символізує проводи зими та зустріч із весною. За церковною традицією тиждень називається сирним або м’ясопусним — через набір страв, які прийнято готувати протягом цього періоду. Це свято не закріплене за певним днем у календарі, воно відзначається протягом останнього тижня перед Великим постом.                                         

     Головна страва на Масницю — млинці зі сметаною, вареники із сиром, гречані млинці на смальці та інша обрядова їжа. Млинці на Масницю можуть бути різні: і прісні, і солодкі, і з начинкою, і дріжджові та ін. Борошно для таких млинців дозволяється вибирати найрізноманітніше: гречане, вівсяне, просяне, ячмінне, пшеничне, горохове. Надзвичайно таємничим за старих часів був обряд власне приготування млинців. Готувати опару для тіста господині старалися так, щоб ніхто з членів родини цього не бачив. Щоб ніхто точно не підглядав, хазяйка навіть йшла вночі до водойми, іноді готувала опару зі снігу. Ті українці, які ретельно дотримуються всіх звичаїв протягом усього тижня, кожного дня варять вареники. Останній день Масниці — Прощена неділя. Це суто християнський обряд, за яким не можна постувати з гріхами на душі. Першими просять одне в одного пробачення священик і парафіяни одразу після вечірньої служби. Літні люди в цей час відвідують усіх рідних, друзів і просто знайомих, щоб пробачити одне одному заподіяні кривди. Дехто традиційно відвідує померлих родичів на кладовищі, прохаючи про прощення всіх завданих образ.

     Ось і в Боровій відзначили «Проводи зими! Масницю-2017»  за всіма звичаями та традиціями. Свято відбулося 25 лютого, на центральній площі смт.Борова за участі керівництва району, трудових колективів організацій, підприємств та установ, органів місцевого самоврядування. Борівчани ретельно готувалися до святкування. Ніхто  не залишився осторонь. Тож і гуляння вийшли на славу! Як і годиться, були і співи, і танці, і хороводи, і жарти, і змагання. Певна річ, не забули й про старовинні звичаї. На святі були Зима і Весна, котрі сперечалися за право господарювати надалі. А ще, спалювали опудало Масниці, щоб швидше весна настала. А що вже дітлахам весело було! Конкурси та ігри нікого байдужим не залишили. І дарма, що погода видалася похмурою та дощовою. Усім, хто був присутній на святі, було весело та тепло. Приємно було спостерігати за тим, як разом святкують і дорослі і малі борівчани. Око милувало ще й вбрання борівчан. Яскраві хустки, барвисті віночки, рясні спідниці та гаптовані кожушки - у дівчаток, дівчат, молодиць та бабусь; шапки-бирки, кожухи, а ще широкі шаровари – у хлопців, чоловіків та дідусів!

     А що вже багатим був стіл на Масницю! Учасники заходу змагалися у майстерності. Тож пухкенькі пиріжки, круглобокі варенички та масні млинці й налисники так і вабили до себе. Гаряченькі, щойно з печі та з плити, вони наповнювали повітря неймовірним ароматом! Тож щойно закінчилися ігри та змагання, виконані були обряди та спалене опудало Масниці, як юрба ринула до щедро накритих столів. І дорослі, і малі цього дня наїлися смачних страв до несхочу. А пригощали і частували млинцями, варениками й кашею, узваром всіх бажаючих центральна районна лікарня та КЗОЗ, водоканал, відділ Держгеокадастру та управління агропромислового розвитку, терцентр, відділ освіти, центр зайнятості, відділ культури і туризму, бібліотека, управління соціального захисту населення, районна державна адміністрація, районна рада, селищна та сільські ради, редакція районної газети, дошкільні навчальні заклади селища, Борівська загальноосвітня школа №1, страхова компанія «Провідна».