• Головна
  • Новини
  • Влада
  • Про зміни в законодавстві України з питань запобігання домашньому насильству

Про зміни в законодавстві України з питань запобігання домашньому насильству

Про зміни в законодавстві України з питань запобігання домашньому насильству 2 лютого 2018

    6 грудня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 227-VIII. 9 січня 2018 року проект даного Закону повернуто з підписом від Президента.

    Даним документом передбачено створення та забезпечення функціонування Єдиного державного реєстру випадків домашнього насильства.

    Законом передбачається впровадження комплексного підходу до боротьби з домашнім насильством, суттєве доповнення наявних інструментів такої боротьби, введення нових визначень термінів та інших норм, спрямованих на покращення захисту потерпілих від домашнього насильства.

    Законом вводиться покарання за вчинення домашнього насильства, а саме, за умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи. Вчинення зазначених дій карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на строк до 2-х років.

    Крім того, стосовно того, хто вчинив домашнє насильство, можуть застосовуватися такі обмежувальні заходи: заборона перебувати в місці спільного проживання; обмеження спілкування з дитиною; заборона наближатися до постраждалого на визначену відстань; заборона листування, телефонних переговорів; направлення для проходження програми для кривдників або пробаційної програми.

    Умисне невиконання обмежувальних заходів або умисне ухилення від проходження програми для кривдників караються арештом на строк до 6 місяців або обмеженням волі на строк до 2-х років.

    7  грудня  2017  року  Верховна  Рада  України  прийняла  Закон   "Про запобігання та протидію домашньому насильству".

    Прийняття цього Закону сприятиме імплементації міжнародних стандартів протидії насильству, забезпеченню комплексного підходу до запобігання будь-яким формам насильства стосовно жінок та профілактики цього ганебного явища, а також розширить коло осіб, які підпадають під дію чинного законодавства.

    Законом також запроваджено додаткові заходи, спрямовані на створення запобіжних і захисних механізмів боротьби з усіма формами насильства за ознакою  статі:   домашнє  насильство, сексуальне насильство, переслідування, сексуальні домагання, примусові шлюби, каліцтва жіночих геніталій, примусові аборти, примусова стерилізація. Цими змінами буде забезпечено відповідність та адаптування положень чинного законодавства України у сфері протидії домашньому насильству та насильству стосовно жінок до сучасних європейських стандартів, що забезпечують підготування бази для ратифікації Стамбульської конвенції.

   Поточна редакція Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-19 від 7 грудня 2017 року доступна за посиланням: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2229-19

Якщо Ви стали жертвою домашнього насильства та насильства стосовно жінок звертайтесь за телефонами:

  • Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації:(02) 705-53-45;
  • Національна «Гаряча лінія» з попередження домашнього насильства

0-800-500-335 (зі стаціонарного) та 386 (з мобільного) (безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів будь-яких операторів по всій території України); 

  • Борівське відділення поліції Ізюмського відділу поліції ГУНП в Харківській області – 102;
  • Управління соціального захисту населення Борівської районної державної адміністрації – 6-13-01.