100 років системі архівних установ України

100 років системі архівних установ України 31 грудня 2017

   24 грудня в Україні відзначається День працівників архівних установ. Це свято було встановлене 30 жовтня в 1998 р. відповідно до Указу Президента України № 1200/98.
В Указі сказано: «Враховуючи значний внесок архівних установ України у розвиток вітчизняної науки та культури, інші сфери життя суспільства, необхідність подальшого вдосконалення архівної справи та на підтримку ініціативи працівників архівних установ, постановляю: встановити в Україні професійне свято День працівників архівних установ, який відзначати щорічно 24 грудня».
   Перший державний орган управління архівними справами в Україні було створено під час Центральної Ради. Їм став Бібліотечно-архівний відділ, на протязі грудня 1917-квітня 1918 років очолював професор О.С.Грушевський.
Головне архівне управління при Раді Міністрів УРСР працювало з 1974 по 1991 рр. З отриманням Україною незалежності змінилася назва Главархіва та його організаційно-правовий статус. З грудня 1999 р. це Державний комітет архівів України.
   В архівних установах системи Держкомархіва України зібрано більше 58 млн. одиниць зберігання різних видів документів Національного архівного фонду.
Національний архівний фонд - надбання національної та світової культури, тому збережені документи складають невід'ємну частину нашого життя.
Завданням архівних установ є забезпечення збереженості та державний облік документів Національного архівного фонду.
В Борівському районі працюють дві архівні установи: Архівний відділ Борівської районної державної адміністрації та Комунальну Установу „Борівський районний трудовий архів”.
   Архівний відділ Борівської районної державної адміністрації на сьогоднішній час зберігає 15347 справ Національного архівного фонду (постійного строку зберігання) за 1943-2017 роки, 186 фондів. Ці документи мають місцеву науково-історичну та соціально-культурну цінність. В основному це документи, що надійшли на зберігання від колгоспів, сільських та селищної рад, районної ради, райдержадміністрації, установ, організацій, підприємств та управлінь.
На протязі 2017 року архівним відділом на постійне зберігання прийнято 4 нових фонди та 4 частини фондів, загальною кількістю 500 справ. Але не всі керівники відповідально відносяться до своїх обов’язків по збереженню, упорядкуванню документів та своєчасному передаванню їх до архівного відділу, ігнорують щорічні розпорядження голови райдержадміністрації. Документи даних установ не передавались з дня їх утворення. В результаті такого халатного відношення при упорядкуванні документів виявляються їх нестачі. Дані керівники напевно не знають про адміністративну та кримінальну відповідальність.
Архівний відділ здійснює контроль не тільки за збереженням документів всіх діючих установ, організацій, а також за діловодством в районі. Експертною комісією архівного відділу було розглянуто 484 спав постійного зберігання; 359 справ з особового складу; актів про вилучення до знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду -  2360 одиниць зберігання; положення про архівні підрозділи - 5; положення про експертні комісії - 8; інструкцій з діловодства - 7; кількість погоджених номенклатур справ інших підприємств, установ і організацій – 8.
   Відділом надаються методичні рекомендації з питань діловодства, складанні номенклатур справ, положення про експертні комісії, інструкцій з діловодства тощо, в 2017 році – 67 консультацій.
   Виконання соціально-правових запитів традиційно є одним з найважливіших напрямків використання архівних документів. Саме за результати цієї роботи пересічний громадянин складає власне уявлення про ефективність роботи архіву, важливість цієї установи в структурі органів державної влади і управління. Робота з відвідувачами архіву, організація їхнього приймання, якісний і своєчасний розгляд заяв знаходяться на контролі начальника архівного відділу. В поточному році до архівного відділу надійшло 134 запити від громадян України і 5 запитів від іноземних громадян, на особистому прийомі прийнято 157 громадян. До трудового архіву надійшло 261 запити. Всі звернення, запити вчасно розглядаються і вирішуються у встановлені терміни.
   Однією з найдинамічніших сфер роботи архівного відділу є виставкова діяльність, оскільки вона відіграє важливу роль у піднесенні соціального статусу архівів, пропаганді форм і методів архівної роботи. В архівному відділі було організовано виставку архівних документів присвячену до 22 червня - Дня скорботи та вшанування пам’яті жертв війни. В організації підготовки виставки використовувалися документи архівного відділу, матеріали, книги, свідчення очевидців та періодичні видання.
На протязі 2017 року у читальному залі архівного відділу працювало 3 користувачі. Кількість виданих одиниць збору, якими користувались у читальному залі - 11 од.зб. В дослідженнях використовувся фонд Р-36, підшивки газети «Радянське село», Ф-181, протоколи загальних зборів КСП «Новий шлях»; Ф-198, статут та протоколи загальних зборів КСП «Світанок».
   Ознайомитись з роботою архівного відділу можна на офіційному веб-сайті Борівської райдержадміністрації.
В 2012 році рішенням XXIX сесії VI скликання Борівської районної ради від 26 грудня 2012 року було створено Комунальну Установу „Борівський районний трудовий архів”. Рішенням XXXI сесії VI скликання  Борівської районної ради від 28 лютого  2013 року  було внесено зміни та доповнення до Статуту КУ „Борівський районний трудовий архів”. Робота районного трудового архіву дає можливість централізовано зберігати документи з особового складу в належних умовах, підвищує якість обслуговування населення в питанні видачі довідок соціально-правового характеру. Районний трудовий архів зберігає 7891 справ з особового складу ліквідованих або реорганізованих установ, організацій, підприємств, управлінь та колгоспів району за 1943-2017 роки, всього 124 фонди, також приймає на депоноване зберігання документи з особового складу та тривалого зберігання (понад 10 років) від установ, організацій, підприємств, управлінь. Надає послуги з упорядкування документів, складання описів справ, актів про вилучення до знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду, номенклатури справ та інших питань з організації діловодства.
   Архівні проблеми-це проблеми не лише архівного відділу, а всіх, хто причетний до архівного зберігання документів, що стосуються основної діяльності трудових колективів, а отже людей.
   Pвичайно, умови, в яких доводиться працювати архівістам, не завжди є оптимальними, інколи вони є надзвичайно складними. Незважаючи на це, ентузіасти своєї справи - архівні працівники виконують поставлені перед ними завдання у повному обсязі.
   Щиро вітаю всіх колишніх працівників районного архіву, завідувача та бухгалтера Комунальної Установи „Борівський районний трудовий архів”, відповідальних за архіви, відомчі архіви установ, організацій, підприємств із професійним святом та наступаючим Новим роком! Миру і злагоди, міцного здоров'я, родинного затишку, успіхів та творчої наснаги!


Начальник архівного відділу
районної державної адміністрації

                           С.О.Максімова